Polskie Towarzystwo Chorób Atopowych

Nie da się, za drogo, trudno powiedzieć, brak wsparcia, nie wiem co robić, nic nie pomaga - to hasła towarzyszące rodzinom dotkniętym chorobami atopowymi, praktycznie każdego dnia. I to musi ulec zmianie! Polskie Towarzystwo Chorób Atopowych - jak powstało i po co powstało? Artykuł z pierwszego wydania kwartalnika "Atopia".

Ambitne cele

Nie da się, nie wiadomo, za drogo, trudno powiedzieć, brak wsparcia, znikąd pomocy, już nie wiem co robić, nic nie pomaga-to hasła towarzyszące rodzinom dotkniętym chorobami atopowymi, każdego dnia. I to właśnie musi ulec zmianie. Integracja środowiska pacjentów, ich opiekunów, kadry medycznej zaangażowanej w leczenie chorób atopowych ale także biznesu farmaceutycznego związanego z leczeniem jednostek chorobowych z pierwiastkiem atopii w tle, a konsekwencji wzrost świadomości społeczeństwa, wysoki poziom wyedukowania i realne wsparcie-to główne i nadrzędne cele jakie postawili przed sobą współzałożyciele Polskiego Towarzystwa Chorób Atopowych (PTCA).

PTCA geneza

Idea powołania Stowarzyszenia, które będzie de facto silnym reprezentantem wszystkich rodzin atopowych w Polsce, które w szczególny sposób poprzez swoje działania będzie realizować powyższe cele-kiełkowała w kilku głowach już od dosyć dawna. Ale mniejsza o historię, i organizacyjno-formalne perturbacje, istotne jest to, że jest i funkcjonuje coraz lepiej. Nasze nowe dziecko atopowej rodziny wchodzi w fazę dojrzewania, rozwija skrzydła. Na dzień dzisiejszy udało się nam zrealizować i zamknąć kilka ciekawych projektów, kilka projektów jest w fazie przygotowania, a przed nami jeszcze bardziej ambitne cele… 

Siódemka dzielnych rodziców tworząc trzon Stowarzyszenia (komitet założycielski), dopięła swego i formalnie w październiku 2016 roku do Rejestru KRS zostało wpisane Stowarzyszenie rodziców dzieci chorych oraz pacjentów dotkniętych chorobami atopowymi, działając pod nawą Polskie Towarzystwo Chorób Atopowych (PTCA). Szczegółowo o wszystkim co się dzieje w PTCA, dowiecie się z artykułu poświęconego aktualnościom z życia naszej organizacji.

Dobre wsparcie na początek

Nie było by Stowarzyszenia gdyby nie pierwiosnki prób działania wspólnie, wzajemnego wsparcia i wymiany doświadczeń w chorobie. W takim duchu powstały, założone przez Huberta Godziątkowskiego (obecnie Członek Zarządu PTCA), tzw. Grupy Wsparcia działające w portalu społecznościowy Facebook. Dwie Grupy główne: Grupa Wsparcia dla Rodziców Dzieci z AZS oraz Grupa Wsparcia dla Dorosłych Atopików, powstały w grudniu 2014 roku i na dzień dzisiejszy zrzeszają łącznie prawie 30.000 rodziców chorych dzieci oraz pacjentów.To właśnie w tych Grupach toczą się niezliczone dyskusje na wszelkie tematy związane z życiem w chorobie, to tu pojawiają się dziesiątki tysięcy opinii, porad, doświadczeń, zdjęć, ciekawostek. Nad całością, nad kulturą wypowiedzi, jakością merytoryczną i porządkiem, czuwają nasze niezłomne „Adminki”, które chciałbym Wam przedstawić. Zapytaliśmy również koleżanki, dlaczego zdecydowały się na bądź co bądź ciężką pracę w Grupach z tak pokaźną liczbą użytkowników i aktywności:

Wszystkie ręce na pokład!

PTCA formalnie działa w formule Stowarzyszenia. Co w największym skrócie oznacza, że o jego sile, mocy sprawczej i możliwościach w zakresie załatwiania spraw w imieniu wszystkich rodzin atopowych w Polsce, stanowi niewątpliwie ilość zrzeszonych w nim osób.

Dlatego gorąco apelujemy do Was, bez względu na to czy oczekujecie i poszukujecie pomocy, a może macie potrzebę uczestniczyć w przedsięwzięciu unikatowym na skalę europejską i chcecie mieć swój udział w pomocy innym? Przyłączajcie się do nas! Budujmy naszą rodzinę atopową silną, mówiącą jednym głosem, zdolną do osiągania celów dotychczas będących poza zasięgiem osób działających w pojedynkę. Pamiętajcie, „Razem możemy więcej”  -to nasze hasło przewodnie i sens działania PTCA.Rejestracja w PTCA zajmuje zaledwie kilka minut. Składka członkowska (obecnie wynosi 0 zł)  jest też niewspółmiernie niska do potencjalnych benefitów płynących z członkostwa. Wszystko co robi PTCA, robi dla całego środowiska związanego z chorobami atopowymi. Zróbmy pierwszy krok ku poprawie komfortu życia naszych dzieci i swojego własnego. Wszelkie informacje oraz elektroniczne deklaracje członkowskie, znajdziecie w portalu PTCA, pod adresem www.ptca.pl

Życzę też miłej lektury „Atopii” – bezpłatnego kwartalnika Członków PTCA i do usłyszenia

Hubert Godziątkowski

>>> Podobał się artykuł ? Sprawdź nasz kwartalnik "Atopia" - wszystkie numery, bezpłatnie do pobrania TUTAJ

 

>>> Chcesz więcej informacji i benefitów od PTCA? Zostań Członkiem PTCA (członkostwo jest bezpłatne). Zarejestruj się  TUTAJ

Udostępnij stronę znajomym