yiganerjing-zawiera silny steryd

Osoby, które mogły nabyć krem ​​Yiganerjing, są proszone o natychmiastowe zaprzestanie stosowania, ponieważ zawiera nieujawniony steroid i dwa składniki przeciwgrzybicze.

Źródło: www.gov.uk – strona rządowa

Tłumaczenie: Hubert Godziątkowski PTCA

 

Agencja Regulacyjna ds. Leków i Produktów Zdrowotnych ostrzega ludzi, którzy mogli zakupić "naturalny" chiński lek ziołowy, krem ​​Yiganerjing, stosowany  do leczenia schorzeń skóry. Agencja apeluje aby natychmiast zaprzestać stosowania, ponieważ stwierdzono, że zawiera nieujawniony lek steroidowy i dodatkowo dwa składniki przeciwgrzybicze.

Przedstawiciele MHRA podjęli działania, aby powstrzymać sprzedaż tego kremu i wycofać go z wielu stron internetowych i sklepów internetowych, aby ludzie w przyszłości nie mogli go kupić  i stosować.

Yiganerjing Cream nie jest licencjonowanym lekiem i został wprowadzony do obrotu w Wielkiej Brytanii jako "naturalny" chiński lek ziołowy do leczenia różnych schorzeń skóry, najczęściej egzemy, łuszczycy i trądziku różowatego.

 

„ Nasza analiza wykazała obecność steroidowego propionianu klobetazolu. Ten steroid jest aktywnym składnikiem leków dostępnych tylko na receptę, stosowanych w leczeniu chorób skóry, takich jak łuszczyca i egzema. Kremy zawierające steroidy powinny być stosowane oszczędnie i zgodnie z zaleceniami lekarza przepisującego lek. Ten składnik jest przeciwwskazany u dzieci poniżej 1 roku życia”.

„Wiemy również o zastosowaniu kremu ziołowego o nazwie Penny Orange Cream, który również zawiera propionian klobetazolu. Chociaż ten produkt nie jest już dostępny i nie jesteśmy świadomi jego powszechnego stosowania, zawiera on nieujawniony steroid i również nie powinien być używany”.

 

Jeśli nie masz pewności co do bezpieczeństwa leku który jest komunikowany jako "naturalny" lub "ziołowy", powinieneś sprawdzić numer pozwolenia na dopuszczenie do obrotu (MA) lub numer licencji produktu (PL) lub tradycyjny numer rejestracji ziołowej (THR). Rejestracja oznacza to, że produkt został przebadany  przez MHRA w zakresie bezpieczeństwa i został wyprodukowany we właściwych i bezpiecznych warunkach. Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź NHS Choices.

 

Dr Chris Jones, Kierownik Sekcji Lekarstw w MHRA powiedział:

„Sprzedaż i wprowadzanie do obrotu kremów steroidowych oraz informowanie bezpośrednie publicznie, jest nielegalne-i to jest słuszne prawo. Stosowanie takich preparatów, bez nadzoru lekarskiego może być niebezpieczne.

 

Sterydy muszą być przepisywane przez pracowników służby zdrowia, którzy przestrzegają ścisłych kryteriów podczas ich przepisywania i monitorowania pacjentów, którzy ich używają. Mogą one tłumić reakcję skóry na infekcje, mogą powodować długotrwałe uszkodzenie skóry, a jeśli są stosowane długoterminowo na dużym obszarze, szczególnie u niemowląt i dzieci, mogą powodować inne poważniejsze problemy medyczne.

Nasza rada dla każdego, kto używa kremu Yiganerjing, szczególnie u małych dzieci i niemowląt, to natychmiastowe zaprzestanie stosowania. W razie jakichkolwiek pytań skontaktuj się z przedstawicielem służby zdrowia".

 

Jeśli jesteś świadomy sprzedawania kremu Yiganerjing, zgłoś to np.  do Ministerstwa Zdrowia, na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Klobetazol (propionian klobetazolu)

 

Klobetazol to syntetyczny niefluorowany glikokortykosteroid o bardzo dużej sile działania, stosowany wyłącznie w dermatologii. Pomimo że fizjologiczne, farmakologiczne i kliniczne działanie kortykosteroidów jest dobrze znane, dokładny mechanizm ich działania nadal pozostaje niewyjaśniony. Lek działa przeciwzapalnie, przeciwświądowo i immunosupresyjnie. Wykazuje też działanie obkurczające naczynia krwionośne, co ogranicza jego wchłanianie do krwi. Na stopień przenikania przez skórę mają wpływ m.in. podłoże preparatu, stan i grubość naskórka, stosowanie opatrunku okluzyjnego, obecność stanu zapalnego skóry.


Wskazaniem do stosowania klobetazolu jest krótkotrwałe leczenie chorób skóry wrażliwych na działanie kortykosteroidów, takich jak łojotokowe zapalenie skóry, wyprysk, kontaktowe choroby skóry z nasilonym odczynem zapalnym lub lichenizacją, atopowe zapalenie skóry, łuszczyca (w tym umiarkowana łuszczyca owłosionej skóry głowy), świąd odbytu i sromu, ciężkie oparzenia słoneczne, wyprysk tarczowaty, przerostowy liszaj płaski, ostry wyprysk alergiczny, świerzbiączka.

Ze względu na potencjalne wchłanianie leku przez skórę i co za tym idzie, potencjalne ryzyko wystąpienia ogólnoustrojowych działań niepożądanych, należy unikać stosowania leku na dużą powierzchnię ciała, uszkodzoną skórę, w dużych dawkach czy długotrwale. Długotrwałego stosowania należy unikać również ze względu na ryzyko wystąpienia zanikowych zmian skóry.

Klobetazol po podaniu miejscowym w niewielkim stopniu wchłania się ze skóry (po zastosowaniu w postaci szamponu wchłonięciu ulega 0,1% dawki). Po wchłonięciu steroidy podawane miejscowo, podobnie jak te podawane ogólnie, ulegają w różnym stopniu związaniu z białkami osocza, są metabolizowane w wątrobie i wydalane przede wszystkim z moczem, a częściowo z żółcią.

>>> Podobał się artykuł ? Sprawdź nasz kwartalnik "Atopia" - wszystkie numery, bezpłatnie do pobrania TUTAJ

>>> Chcesz więcej informacji i benefitów od PTCA? Zostań Członkiem PTCA (członkostwo jest bezpłatne). Zarejestruj się  TUTAJ

 

Udostępnij stronę znajomym