Polskie Towarzystwo Dermatologiczne (PTD), wydało rekomendacje dotyczące stosowania preparatów zawierających filtry UV. Sprawdź jak i czym smarować, aby ochronić wrażliwą skórę.

Polskie Towarzystwo Dermatologiczne (PTD), wydało rekomendacje dotyczące stosowania preparatów zawierających filtry UV. Sprawdź jak i czym smarować, aby ochronić wrażliwą skórę.Ochrona przeciwsłoneczna dotyczy osób w każdym wieku.

Szczególnie ważna jest dla dzieci do 14. roku życia, osób immunoniekompetentnych, jak również osób w każdym wieku mających fototyp skóry I/II wg Fitzpatricka. 

Wiosną i latem wskazane jest stosowanie preparatów o SPF ≥ 30, a w okresie jesienno-zimowym ≥ 15.

 

Kremy ochronne należy nakładać zarówno na skórę eksponowaną na UVR, jak i przykrytą ubraniem. 

Pierwsza aplikacja preparatu powinna odbyć się 15–30 minut przed wyjściem z domu. Nakładanie kremu z filtrem należy powtarzać co 2 godziny, zawsze po kąpieli, spoceniu i wytarciu skóry ręcznikiem. 

Preparaty ochronne wybiera się indywidualnie, zwracając uwagę na rodzaj podłoża (żele, emulsje, spray, olejki). 

Regularne stosowanie preparatów ochronnych dotyczy również niemowląt i dzieci, osób immunoniekompetentnych oraz przyjmujących leki fototoksyczne lub fotoalergiczne i immunosupresyjne. 

W okresie jesienno-zimowym należy stosować mniejszą ochronę, rzędu SPF 15. Preparaty aplikuje się szczególnie na odsłonięte części ciała. Osoby z chorobami przebiegającymi z nadwrażliwością na UVR lub przyjmujące leki fototoksyczne powinny stosować ochronę przeciwsłoneczną minimum SPF 15 przez cały rok.

Kliknij i przeczytaj nasz poradnik - Jak prawidłowo aplikować emolienty na skórę

Kliknij i pobieraj bezpłatne wydania kwartalnika "ATOPIA"

Udostępnij stronę znajomym