To jest artykuł z cyklu "Alergie-baza wiedzy PTCA". Baza wiedzy o alergiach, to cykl kilkunastu artykułów, które będą w sposób przystępny ale też rzeczowy, przybliżać wiedzą o alergiach i układzie immunologicznym. Zapraszamy o lektury!

Jacy specjaliści zajmują się alergikami?

Chociaż lekarze podstawowej opieki zdrowotnej są generalnie dobrze przygotowani do leczenia łagodnych objawów alergii, to jednak lekarze alergolodzy/ immunolodzy leczą osoby z bardziej uciążliwymi alergiami. Wielu alergologów leczy zarówno dzieci, jak i dorosłych, ale niektórzy specjalizują się wyłącznie w konkretnej grupie pacjentów. Ciekawostką jest to, że w niektórych krajach nomenklatura medyczna nie określa takiej specjalizacji medycznej jak alergologia.

Znacznym utrudnieniem jest fakt, że istnieje wiele chorób o podłożu alergicznym, których objawy są wielonarządowe, a opieka nad takim pacjentem wymaga udziału czasami kilku specjalistów. Takim przykładem jest Atopowe Zapalenie Skóry, gdzie tylko podejście wielospecjalizacyjne (holistyczne), jest gwarantem sukcesu w leczeniu i utrzymaniu akceptowalnego poziomu jakości życia pacjenta.

 

 

Na AZS często „choruje cała rodzina”. Dlatego atopicy wymagają zazwyczaj opieki dermatologicznej, alergologicznej, czasami immunologicznej oraz psychologicznej. W przypadku alergii pokarmowych, nierzadko korzysta się z wiedzy alergologów/gastroenterologów.

W PTCA udostępniamy bazę lekarzy specjalizujących się w leczeniu chorób atopowych. Baza jest wynikiem zgłoszeń Członków PTCA. Aby znaleźć specjalistę w Twojej okolicy, kliknij w TEN LINK.

 Czytaj więcej:


 

  >> Czym jest alergia?

 

 

 

  >> Co powoduje alergie?

 

 

 

  >> Kto jest narażony na alergie i dlaczego?

 

 

 

  >> Jakie są powszechne rodzaje stanów alergicznych i jakie są główne objawy alergii?

 

 

 

  >> Gdzie znajdziemy alergeny?

 

 

 

  >> Jak diagnozuje się alergie?

 

 

 

 

  >> Jakie są opcje leczenia i leki na alergie?

 

 

 

  >> Czy istnieją domowe sposoby na alergie?

 

 

 

  >> Jakie są rokowania dla alergików?

 

 

 

  >> Czy można zapobiegać alergiom?

 

 

 

 

 

Udostępnij stronę znajomym