To jest artykuł z cyklu "Alergie-baza wiedzy PTCA". Baza wiedzy o alergiach, to cykl kilkunastu artykułów, które będą w sposób przystępny ale też rzeczowy, przybliżać wiedzą o alergiach i układzie immunologicznym. Zapraszamy o lektury!
Jacy specjaliści zajmują się alergikami?
Chociaż lekarze podstawowej opieki zdrowotnej są generalnie dobrze przygotowani do leczenia łagodnych objawów alergii, to jednak lekarze alergolodzy/ immunolodzy leczą osoby z bardziej uciążliwymi alergiami. Wielu alergologów leczy zarówno dzieci, jak i dorosłych, ale niektórzy specjalizują się wyłącznie w konkretnej grupie pacjentów. Ciekawostką jest to, że w niektórych krajach nomenklatura medyczna nie określa takiej specjalizacji medycznej jak alergologia.
Znacznym utrudnieniem jest fakt, że istnieje wiele chorób o podłożu alergicznym, których objawy są wielonarządowe, a opieka nad takim pacjentem wymaga udziału czasami kilku specjalistów. Takim przykładem jest Atopowe Zapalenie Skóry, gdzie tylko podejście wielospecjalizacyjne (holistyczne), jest gwarantem sukcesu w leczeniu i utrzymaniu akceptowalnego poziomu jakości życia pacjenta.
Na AZS często „choruje cała rodzina”. Dlatego atopicy wymagają zazwyczaj opieki dermatologicznej, alergologicznej, czasami immunologicznej oraz psychologicznej. W przypadku alergii pokarmowych, nierzadko korzysta się z wiedzy alergologów/gastroenterologów.
W PTCA udostępniamy bazę lekarzy specjalizujących się w leczeniu chorób atopowych. Baza jest wynikiem zgłoszeń Członków PTCA. Aby znaleźć specjalistę w Twojej okolicy, kliknij w TEN LINK.
Czytaj więcej:
>> Kto jest narażony na alergie i dlaczego?
>> Jakie są powszechne rodzaje stanów alergicznych i jakie są główne objawy alergii?
>> Jak diagnozuje się alergie?
>> Jakie są opcje leczenia i leki na alergie?
>> Czy istnieją domowe sposoby na alergie?
>> Jakie są rokowania dla alergików?
>> Czy można zapobiegać alergiom?