Przy AZS i innych stanach chorobowych skóry, warto włączyć do pielęgnacji niektóre zioła, szczególnie te, które regulują procesy immunologiczne lub mają zdolność redukowania stanów zapalnych. Omówione w artykule zioła, są odpowiednie również dla skóry wrażliwej.

Agnieszka Waszak

Skąd wziąć zioła?

Zioła możemy nabyć w sklepie zielarskim lub zbierać samo-dzielnie, pamiętając, aby czynić to tylko w czystym terenie,pozostawiając większą część roślin, by odrosły i rozmnożyły się. Warto też uprawiać je w swoim ogródku.

Naturalne kosmetyki

Kosmetyki możemy w stosunkowo prosty sposób zrobić sam i z naturalnych składników pochodzenia roślinnego. Maceraty i maści ziołowe przygotowujemy na oleju tolerowanym przez naszą skórę, wybierając jeden lub mieszając ze sobą różne, np.olej z pestek winogron, kokosowy, masło shea, olej ze słodkich migdałów. Mikstury te nakładamy delikatnie cienką warstwą lub dodajemy do kąpieli, jako emolient.

Zaczynamy z ostrożnością

Ważne jest, aby wypróbować działanie ziół i mikstur z nich przygotowanych bardzo ostrożnie, zaczynając od małej powierzchni skóry. Każda osoba może zareagować nieco inaczej, nie jest wykluczone pojawienie się reakcji alergicznej, bólu lub pieczenia przy kontakcie z aplikowaną substancją. Tak, jak właściwie każdy pokarm może uczulać, tak samo kosmetyk czy maść. Nawet po dłuższym czasie stosowania danego kosmetyku lub zioła z pozytywnymi efektami może się okazać, że potrzebujemy już innego specyfiku. Warto też sprawdzić, czy dane zioło nie wchodzi w interakcje z przyjmowanymi lekarstwami, a także przeciwwskazania do stosowania konkretnych ziół.

Aloes (Aloe)
Miąższ z liści aloesu zawiera alantoinę, działa antybakteryjnie,łagodzi stany zapalne i ból. Jednak nałożony na bardzo podrażnioną skórę może zadziałać odwrotnie, powodując pieczenie.

Czeremcha amerykańska (Prunus serotina)
Odwar z kory przykładany zewnętrznie wygładza i rozjaśnia skórę, działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie.

Forsycja (Forsythia)
Zawartość kwercetyny czyni z forsycji zioło pomocne przy alergiach, gdyż hamuje wydzielanie histaminy. Jadalne kwiaty forsycji działają przeciwzapalnie i przeciwbólowo, naparz nich jest polecany do picia oraz do przemywania skóry.

Komonica zwyczajna (Lotus corniculatus)
Napar z jej żółtych, motylkowych kwiatostanów jest dobry do przemywania skóry z trądzikiem różowatym i AZS - działa gojąco.

Krwawnik pospolity (Achillea millefolium)
Z kwitnącego ziela krwawnika przygotowuje się macerat olejowy i maść, pomocne przy trądziku, AZS, urazach i stłuczeniach. Krwawnik może powodować uczulenie, objawiające się wysypką, działa foto-uczulająco.

Lukrecja gładka (Glycyrrhiza glabra)
Odwar, nalewka i ekstrakt z korzenia lukrecji są pomocne przy stanach zapalnych stawów, chorobach autoimmunologicznych skórnych i układowych. Warto przemywać skórę odwarem i dodawać go do kąpieli.

Ogórecznik lekarski (Borago officinalis)
Ziele ogórecznika zawiera alantoinę, ułatwiającą gojenie rani regenerację skóry. Robi się z niego sałatki (z młodych liści),napary, okłady i maści. Działa uspokajająco, bakteriobójczo, wzmacnia działanie NLPZ. Szczególnie cenny jest olejz nasion ogórecznika - wykazuje działanie przeciwzapalnie,pomaga przy chorobach z autoagresji, m.in. przy reumatoidalnym zapaleniu stawów.