Ból skóry u pacjentów z AZS

Aktywności Projektu #Zrozumieć AZS
Data: 20.11.2019 godz. 00.00

PTCA w ramach Kampanii Społecznej „Zrozumieć AZS” podjęło temat bólu skóry, odczuwanego przez pacjentów z Atopowym Zapaleniem Skóry

Ból skóry odczuwany przez pacjentów z atopowym zapaleniem skóry, w zasadzie jak do tej pory, był tematem nieporuszanym w publicznym dyskursie na temat choroby w Polsce. Rozmowy z pacjentami i kadrą medyczną, zgłaszane zarówno przez pacjentów dorosłych jak i przez opiekunów dzieci chorych, skłoniły Polskie Towarzystwo Chorób Atopowych do podjęcia tego tematu szerzej.

Dlatego też PTCA przeprowadziło, wśród swoich Członków, badanie ankietowe, które miało na celu rozpoznanie stanu faktycznego związanego z odczuwaniem przez pacjentów bólu oraz sprawdzenie w jakim zakresie kadra medyczna dostrzega problem czy skalę tego zjawiska.

Wyniki badań

Wyniki badania (poniżej na zdjęciach prezentujemy odpowiedzi na poszczególne pytania), zaskoczyły nas wszystkich..zaskoczyły bardzo. Wg respondentów, ponad 92% (sic!) pacjentów dorosłych z AZS, odczuwało ból skóry. Znakomita większość pacjentów, określała ból jako: „piekący„, „dokuczliwy” lub „palący„.  Ponad 50% respondentów jest przekonana, że potrafią jednoznacznie odróżnić ból skóry od jednego z głównych objawów AZS, czyli świądu.

Zapytaliśmy też pacjentów, czy kiedykolwiek lekarz zapytał o odczuwanie bólu? W prawie 80% przypadków, lekarze nigdy nie zapytali pacjentów o odczuwany przez nich ból skóry.

Wyniki naszego badania, wydają się być rewolucyjne i jeśli potwierdzą je obserwacje kliniczne i dalsze badania medyczne, możemy być świadkami rewolucji w zakresie teorii związanej z głównymi objawami Atopowego Zapalenia Skóry. A stąd już krok do nowych metod skuteczniejszego leczenia objawowego AZS!

Będzie ciąg dalszy

Oczywiście temat bólu wymaga dalszych badań. NIe poprzestajemy na naszej ankiecie. Spieszymy z informacją, że na podstawie naszych doniesień, Pan Profesor dr hab. n. med. Adam Reich, postanowił dokładniej przyjrzeć się kwestii bólu skóry w AZS oraz przygotować stosowne opracowanie naukowe. W celu przygotowania badania, będziemy potrzebowali więcej szczegółowych danych-tak aby Pan Profesor mógł zbudować profil pacjenta z AZS, który odczuwa ból skóry. Dlatego też zwracamy się do Państwa już dziś z ogromną prośbą o wypełnienie ankiety związanej z kwestiami bólu skóry u pacjentów z AZS. Link do ankiety znajdziecie poniżej:

Klik wypełniam ankietę na temat bólu skóry i przyczyniam się do rozwoju nauki w zakresie leczenia objawów AZS

 

Poniżej publikujemy szczegółowe wyniki dotychczasowych badań ankietowych:

 

Komentarze

Dodaj komentarz