OPIEKUNOWIE I RODZICE DZIECKA Z AZS
Choroba dziecka ma wpływ na rodziców i na funkcjonowanie całej rodziny, obniżając jakość życia wszystkich jej członków. Wygląd dziecka, jego wzmożony niepokój, drażliwość, konieczność stałego dbania o stan skóry są źródłem stresu.
Chora skóra może być przyczyną ograniczenia kontaktu fizycznego rodzica z dzieckiem. W natłoku codziennych zadań powiększonych o obowiązki pielęgnacyjne, wizyty u lekarza, organizację specjalnych zajęć manualnych dla dzieci pozwalających na zapomnienie o świądzie, czy utrzymywaniu specjalnej diety, niektórzy nie znajdują czasu na spokojne posiedzenie z dzieckiem, wspólny relaks, wyciszenie, zabawę, czy po prostu dłuższą chwilę przytulania.
60% dzieci z AZS ma problemy z zasypianiem. Sen jest często przerywany nocnymi atakami swędzenia, co wpływa też negatywnie na sen rodziców. Po takich nocach dzieci mają trudności z wstawaniem i problemy z koncentracją na zajęciach w szkole czy przedszkolu. Dodatkowym stresem są poważne zmiany takie jak przeprowadzka, rozpoczęcie nauki w szkole, czy w przedszkolu, narodziny nowego dziecka. Silny niepokój związany z chorobą dziecka, pojawiające się niespodziewanie objawy, niepewność i brak kontroli nad jego chorobą powoduje, że rodzice czują się zmęczeni, bezradni, przeżywają złość, rozdrażnienie, frustrację, bezradność i mają poczucie winy.
Żeby poradzić sobie z tym wszystkim, pomóc dziecku i sobie, trzeba znaleźć chwilę na wcześniejsze przemyślenie i przedyskutowanie różnych potencjalnych problemów.
Dobrze jest:
· nauczyć się rozpoznawać sytuacje stresujące dla siebie, dziecka i pozostałych członków rodziny
· zastanowić się jakie reakcje w nas i w innych te sytuacje wywołują
· znaleźć sposób jak radzić sobie z daną emocją
· przygotować nowe środowisko i osoby, które mają stać się opiekunami dziecka tłumacząc na czym polega AZS, jakie może być zachowanie dziecka w sytuacjach trudnych i jak postępować w przypadku nasilenia objawów fizycznych oraz nadmiernych reakcji emocjonalnych
· rozmawiać o wszystkim z dzieckiem
Rodzice i opiekunowie dziecka z AZS są dla niego podstawowym źródłem wsparcia. Powinni dysponować odpowiednimi zasobami, by móc zapewnić opiekę fizyczną, troskę, cierpliwość, czułość i poczucie bezpieczeństwa. To znaczy, że każdy rodzic sam powinien zadbać o wsparcie dla siebie i starać się zdobyć wiedzę na temat własnych możliwości i ograniczeń. Zdarza się, że rodzice chorych dzieci zamykają się na nowe doświadczenia z obawy przed emocjami własnymi lub dziecka oraz ewentualnymi nasileniami objawów i związanymi z tym własnymi lękami. Dzieciom potrzebny jest kontakt z rówieśnikami i światem istniejącym poza rodziną i domem. Uczestniczenie w imprezach okolicznościowych, korzystanie z zajęć dodatkowych jest niezbędne dla dziecka by rozwijało umiejętności psycho-społeczne.
TU ZNAJDZIESZ BAJKI TERAPEUTYCZNE W WERSJI AUDIO DLA DZIECI Z AZS
TU ZNAJDZIESZ BAZĘ POLECANYCH LEKARZY