To jedna z najczęstszych chorób alergicznych narządu wzroku. Alergia to z kolei nadmierna, nieprawidłowa reakcja organizmu na alergeny. Kiedy dochodzi do kontaktu z alergenem, komórki układu odpornościowego wytwarzają lub uwalniają różne substancje, w tym histaminę. Czynniki te powodują między innymi rozszerzenie naczyń i zwiększenie ich przepuszczalności.
Zwykle objawia się to świądem lub stanem zapalnym. Oczy mogą być wówczas zaczerwienione. Występuje obrzęk powiek, świąd oraz łzawienie. Alergia może pojawiać się w określonych porach roku albo występować przez cały rok, w zależności od tego, na co uczulona jest dana osoba. W zapaleniu spojówek, którego przyczyną jest alergia, schorzenie może być sprzężone z alergicznym nieżytem nosa.
Do alergenów, które często wywołują reakcje alergiczne, dotyczące oczu, należą między innymi:
ü pyłki roślin, np. drzew, traw, chwasty,
ü pleśnie
ü roztocza kurzu domowego
ü sierść zwierząt domowych
ü środki chemiczne
Do najczęstszych objawów alergicznego zapalenia spojówek zalicza się:
ü zaczerwienienie oczu
ü nadmierne łzawienie
ü swędzenie oczu.
Zapalenia alergiczne spojówek ogólnie objawiają się pieczeniem, świądem i obecnością wodnistej, surowiczej wydzieliny w worku spojówkowym. Występują one sezonowo (na przykład wiosenne zapalenie spojówek u dzieci) lub całorocznie (atopowe zapalenie spojówek towarzyszące atopowemu zapaleniu skóry).
ü atopowe zapalenie spojówki i rogówki - klinicznie stwierdza się pogrubiałe powieki, popękane, pokryte strupkami. Zmiany chorobowe mogą obejmować też: boczne fałdy szyi oraz zgięcie łokciowe i podkolanowe. Spojówka wykazuje nastrzyk (zaczerwienienie, obrzęk) i odczyn brodawkowy.
ü Główne przyczyny zaburzeń widzenia to postępujące bliznowacenie rogówki i neowaskularyzacja (proces polegający na tworzeniu się nowych naczyń krwionośnych), której czasami może towarzyszyć powstawanie płytek osadów śluzowych. Rzadko dochodzi do powikłań typu stożek rogówki czy zaćma podtorebkowa.
Profilaktyka i leczenie
W przypadku pojawienia się dolegliwości należy w miarę możliwości przerwać kontakt z alergenem. Na powieki można położyć chłodny okład, a oczy przemywać preparatami sztucznych łez bez konserwantów. W leczeniu przewlekłym oprócz preparatów miejscowych (krople do oczu) lekarze zalecają też preparaty doustne (leki przeciwhistaminowe).