To jest artykuł z cyklu "Alergie-baza wiedzy PTCA". Baza wiedzy o alergiach, to cykl kilkunastu artykułów, które będą w sposób przystępny ale też rzeczowy, przybliżać wiedzą o alergiach i układzie immunologicznym. Zapraszamy o lektury!

Kto jest narażony na alergie i dlaczego?

Alergie mogą rozwijać się w każdym wieku, ale na przykład większość alergii pokarmowych zaczyna się w młodym wieku, a z wielu z nich się „wyrasta”.

Alergie środowiskowe mogą rozwinąć się w dowolnym momencie życia. Początkowa ekspozycja lub okres uczulenia mogą nawet rozpocząć się przed porodem. Poszczególne osoby mogą również z czasem wyrastać z alergii. Nie jest w pełni zrozumiałe, dlaczego jedna osoba rozwija alergię, a inna nie, ale istnieje kilka czynników ryzyka dla chorób alergicznych. Historia rodzinna (wywiad) lub genetyka odgrywają dużą rolę i wiążą się z wyższym ryzykiem alergii, jeśli rodzice lub rodzeństwo mają alergie.

 

Istnieje wiele innych czynników ryzyka rozwoju chorób alergicznych. Dzieci urodzone z cesarskiego cięcia mają wyższe ryzyko alergii w porównaniu do dzieci, które są urodzone siłami natury. Narażenie na dym tytoniowy i zanieczyszczenie powietrza zwiększają ryzyko alergii. Chłopcy częściej są uczuleni niż dziewczynki. Alergie są bardziej powszechne w krajach zachodnich, a rzadziej u osób prowadzących „rolniczy” styl życia. Ekspozycje na antygeny, stosowanie antybiotyków i wiele innych czynników, z których niektóre nie są jeszcze znane, również przyczyniają się do rozwoju alergii. Ten skomplikowany proces nadal pozostaje obszarem intensywnych badań medycznych.

 Czytaj więcej:


 

  >> Czym jest alergia?

 

 

 

  >> Co powoduje alergie?

 

 

 

 

  >> Jakie są powszechne rodzaje stanów alergicznych i jakie są główne objawy alergii?

 

 

 

  >> Gdzie znajdziemy alergeny?

 

 

 

  >> Jak diagnozuje się alergie?

 

 

 

  >> Jacy specjaliści zajmują się alergikami?

 

 

 

  >> Jakie są opcje leczenia i leki na alergie?

 

 

 

  >> Czy istnieją domowe sposoby na alergie?

 

 

 

  >> Jakie są rokowania dla alergików?

 

 

 

  >> Czy można zapobiegać alergiom?

 

 

 

 

 

Udostępnij stronę znajomym