To jest artykuł z cyklu "Alergie-baza wiedzy PTCA". Baza wiedzy o alergiach, to cykl kilkunastu artykułów, które będą w sposób przystępny ale też rzeczowy, przybliżać wiedzą o alergiach i układzie immunologicznym. Zapraszamy o lektury!

Jakie są powszechne rodzaje stanów alergicznych i jakie są główne objawy alergii?

Części ciała podatne na objawy alergiczne obejmują oczy, nos, płuca, skórę i przewód żołądkowo-jelitowy. Chociaż różne choroby alergiczne mogą wyglądać inaczej, wszystkie są wynikiem nadmiernej odpowiedzi immunologicznej na obce substancje, u wrażliwych osób. Poniżej znajdują się krótkie opisy powszechnych zaburzeń alergicznych, zwanych też „chorobami atopowymi”:

Alergiczny Nieżyt Nosa

Alergiczny nieżyt nosa (katar sienny, ANN), jest najczęstszą chorobą alergiczną i odnosi się do objawów nosowych spowodowanych aeroalergenami. Całoroczny alergiczny nieżyt nosa zwykle wywoływany jest przez alergeny wewnętrzne, takie jak roztocza, sierść zwierząt lub pleśnie. Sezonowe alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa zwykle spowodowane jest przez pył drzewny, trawę lub pyłki traw. Wiele osób łączy w sobie zarówno sezonowe, jak i całoroczne alergie. Objawy są wynikiem zapalenia tkanek, które wyściełają wnętrze nosa, po ekspozycji na alergeny. W ten proces mogą być również zaangażowane także oczy, uszy, zatoki i gardło. Najczęstsze objawy ANN to:

    katar

    zatkany nos

    kichanie

    swędzący nos, uszy, gardło

Ciekawostka: W 1819 roku Angielski lekarz John Bostock opisał najpierw katar sienny, wyszczególniając własne sezonowe objawy nosowe, które nazwał "letnim katarem". Choroba została nazwana później gorączką sienną ponieważ uważano, że jest wywoływana przez „świeżo ścięte siano”

 >> Więcej na temat Alergicznego Nieżytu Nosa, przeczytasz w bazie wiedzy PTCA na temat chorób atopowych, klikając w TEN LINK

 

Astma

Astma to taki stan układu oddechowego, który wynika ze stanu zapalnego i nadreaktywności dróg oddechowych, prowadzący do nawracających, odwracalnych zwężeń dróg oddechowych. Astma często może współistnieć z alergicznym nieżytem nosa. Inne typowe czynniki wyzwalające astmę obejmują infekcje wirusowe dróg oddechowych i ćwiczenia fizyczne. Typowe objawy astmy to:

   skrócenie oddechu

   świszczący oddech

   kaszel

   ucisk w klatce piersiowej

>> Więcej na temat Astmy, przeczytasz w bazie wiedzy PTCA na temat chorób atopowych, klikając w TEN LINK

 

Alergiczne Zapalenie Spojówek (oczy alergiczne, zapalenie spojówek)

Alergiczne Zapalenie Spojówek to zapalenie tkanek (błon) pokrywających powierzchnię gałki ocznej i dolną powiekę. Zapalenie występuje w wyniku reakcji alergicznej i może wywoływać następujące objawy, które zwykle występują w obu oczach:

   zaczerwienienie pod powiekami i oka ogólnie

   łzawe, swędzące oczy

   obrzęk błony śluzowej

>> Więcej na temat Alergicznego Zapalenia Spojówek, przeczytasz w bazie wiedzy PTCA na temat chorób atopowych, klikając w TEN LINK

 

Wyprysk atopowy (atopowe zapalenie skóry, AZS)

Wyprysk atopowy  (atopowe zapalenie skóry, AZS) jest chorobą dermatologiczną (dermatoza, choroba skóry), powszechnie występującą u niemowląt. Występuje zwykle u osób zagrożonych innymi schorzeniami alergicznymi (astma i alergiczny nieżyt nosa), ale zwykle nie jest spowodowana bezpośrednim narażeniem na alergeny. Wysypka wynika ze skomplikowanego procesu zapalnego. Typowe, główne objawy:

   sucha skóra

   uporczywy świąd

   stany zapalne (wyprysk atopowy) na twarzy, za łokciami i za kolanami,

>> Więcej na temat Atopowego Zapalenia Skóry, przeczytasz w bazie wiedzy PTCA na temat chorób atopowych, klikając w TEN LINK

 

Pokrzywka

Pokrzywka jest jedną z postaci alergii skórnej, która powstaje np. po zetknięciu się skóry z alergenem lub w reakcji organizmu na jakiś 
lek. Objawia się nagle pojawiającymi się zmianami na skórze przypominającymi bąble po oparzeniu pokrzywą stąd też wywodzi się jej nazwa. Cechą charakterystyczną jest silny świąd, często szybko pojawiają się i równie szybko znikają.

Pokrzywka jest o tyle istotna, że jest jednym z głównych objawów niebezpiecznego dla życia wstrząsu anafilaktycznego.

>> Więcej na temat Pokrzywki, przeczytasz w bazie wiedzy PTCA na temat chorób atopowych, klikając w TEN LINK

 

Anafilaksja

Wstrząs anafilaktyczny jest potencjalnie zagrażającą życiu reakcją alergiczną, która może wpływać na wiele narządów w tym samym czasie. Alergeny, które zazwyczaj prowadzą do anafilaksji, to żywność, leki i jad (użądlenia pszczół). Alergeny środowiskowe rzadko prowadzą do anafilaksji. Mogą wystąpić niektóre lub wszystkie z następujących objawów:

   pokrzywka, obecna w 80%-90% przypadków

   zatkanie nosa, katar, swędzenie oczu

   obrzęk języka i / lub gardła

   dyskomfort w jamie brzusznej, nudności, wymioty, biegunka

   skrócenie oddechu, świszczący oddech, kaszel

   niskie ciśnienie krwi, prowadzące do zawrotów głowy, utraty przytomności lub szoku

Wstrząs anafilaktyczny jest nagłym, zagrażającym życiu stanem, który występuje, gdy naczynia krwionośne rozszerzają się nadmiernie z powodu reakcji alergicznej, która powoduje znaczny spadek ciśnienia krwi. Może to spowodować niewystarczający przepływ krwi do narządów w ciele lub wewnętrzny wylew.

 

Czytaj więcej:

 

  >> Czym jest alergia?

 

 

 

  >> Co powoduje alergie?

 

 

 

  >> Kto jest narażony na alergie i dlaczego?

 

 

 

 

  >> Gdzie znajdziemy alergeny?

 

 

 

  >> Jak diagnozuje się alergie?

 

 

 

  >> Jacy specjaliści zajmują się alergikami?

 

 

 

  >> Jakie są opcje leczenia i leki na alergie?

 

 

 

  >> Czy istnieją domowe sposoby na alergie?

 

 

 

  >> Jakie są rokowania dla alergików?

 

 

 

  >> Czy można zapobiegać alergiom?

 

  

 

 

 

Udostępnij stronę znajomym