To jest artykuł z cyklu "Alergie-baza wiedzy PTCA". Baza wiedzy o alergiach, to cykl kilkunastu artykułów, które będą w sposób przystępny ale też rzeczowy, przybliżać wiedzą o alergiach i układzie immunologicznym. Zapraszamy o lektury!

Czy można zapobiegać alergiom?

Równolegle z ciągle rosnącą częstością występowania chorób alergicznych, w wielu badaniach badano czynniki ryzyka dla alergików i sposoby ich modyfikacji, aby potencjalnie zapobiegać alergiom. Rozwój alergii jest wynikiem złożonej zależności między genotypem osoby, a jej interakcją ze środowiskiem. Posiadanie członków rodziny z chorobami alergicznymi, też zwiększa ryzyko alergii.

 

Liczne uwarunkowania środowiskowe, takie jak karmienie piersią, cięcia cesarskie, dieta podczas ciąży, poziom witaminy D, stosowanie antybiotyków, stosowanie probiotyków, ekspozycja na zwierzęta, ekspozycja na zanieczyszczenia i dieta w okresie niemowlęcym-mogą również wpływać na rozwój alergii.

 

Spośród wszystkich dotychczas zbadanych czynników wydaje się, że wprowadzenie wysokoalergicznej żywności do diety dziecka przed ukończeniem pierwszego roku życia może zmniejszyć ryzyko alergii pokarmowej, zwłaszcza alergii na orzeszki ziemne. Udowodniono również, że immunoterapia alergenowa (strzały alergiczne), zmniejsza ryzyko wystąpienia alergii środowiskowych i astmy. Znalezienie dodatkowych sposobów zapobiegania chorobom alergicznym pozostaje nadal aktywnym obszarem badań medycznych.

 

 

Czytaj więcej:

 

  >> Czym jest alergia?

 

 

 

  >> Co powoduje alergie?

 

 

 

  >> Kto jest narażony na alergie i dlaczego?

 

 

 

  >> Jakie są powszechne rodzaje stanów alergicznych i jakie są główne objawy alergii?

 

 

 

  >> Gdzie znajdziemy alergeny?

 

 

 

  >> Jak diagnozuje się alergie?

 

 

 

  >> Jacy specjaliści zajmują się alergikami?

 

 

 

  >> Jakie są opcje leczenia i leki na alergie?

 

 

 

  >> Czy istnieją domowe sposoby na alergie?

 

 

 

  >> Jakie są rokowania dla alergików?

 

 

 

  

 

Udostępnij stronę znajomym