ALERGICZNY NIEŻYT NOSA

DEFINICJA OGÓLNA 

Alergiczny nieżyt nosa (ANN) jest stanem zapalnym śluzówek nosa oraz zatok wywołanym alergenami wziewnymi. Nazywany jest katarem
 siennym lub pyłkowicą. Określa się go jako katar sezonowy, ponieważ pojawia się w określonych porach roku, regularnie, w porach odpowiadających pyleniu roślin, na które jest się uczulonym. W Polsce osoby chorujące na alergię i ANN najczęściej uczulają:

 

·        pyłki traw

·        chwasty (np. bylica, babka lancetowata)

·        drzewa (np. brzoza, leszczyna, jesion)

·        zarodniki pleśni, zwłaszcza Cladosporium

·        Alternaria

 

Chorzy mogą również cierpieć z powodu całorocznego nieżytu nosa, spowodowanego głównie przez kurz.

ANN ze względu na czas trwania objawów dzieli się na okresowy (trwający poniżej 4 tygodni) oraz przewlekły (trwający powyżej 4 tygodni). Natomiast ze względu na nasilenie objawów ANN dzieli się na łagodny oraz umiarkowany lub ciężki (jeśli spełnia powyżej jednego z następujących kryteriów: a. wywołuje zaburzenia snu; b. utrudnia wykonywanie codziennych czynności, rekreacyjnych lub sportowych; c. wywołuje trudności w pracy lub nauce; d. daje uciążliwe objawy)

 

OBJAWY

Do typowych objawów ANN należą:

 

·        wodnisty wyciek z nosa

·        kichanie

·        świąd oraz zaczerwienie nosa

·        zatkany nos (rzadziej)

 

Objawy ze strony oczu – łzawienie, zaczerwienie, świąd, obrzęk powiek, czasem świąd uszu i gardła

Objawy ze strony nosa – są zwykle mniej uciążliwe i wiążą się często z alergią na roztocza kurzu domowego. Chorzy często cierpią z powodu zatkanego nosa, odchrząkiwania oraz wydzieliny spływającej po tylnej ścianie gardła.

 

DIAGNOZA

Właściwą diagnozę może postawić jedynie lekarz, zwykle alergolog, czasami konieczna jest również konsultacja laryngologiczna. Diagnoza stawiana jest w oparciu o pojawienie się oraz cykliczność objawów. Diagnoza jest o tyle trudna, że takie objawy jak wyciek z nosa, kichanie czy uczucie zatkanego nosa może pojawić się w różnych schorzeniach, takich jak infekcja bakteryjna oraz wirusowa, bakteryjne zapalenie zatok. Co więcej, te same objawy występują w przypadku podrażnienia lekami, czynnikami środowiskowymi, ostrymi przyprawami lub hormonami.

Pomocne w diagnozowaniu ANN są testy skórne z alergenami wziewnymi lub oznaczenie miana swoistych IgE.

 

LECZENIE

Ważne jest unikanie lub znaczne ograniczenie kontaktu z alergenem. Pomocne jest również płukanie nosa i przemywanie oczu na przykład solą fizjologiczną.  Leczenie zależne jest to tego, czy ANN pojawia się cyklicznie, czy też trwa cały rok.

 

Metody leczenia:

 

·        Glikokortykosteroidy do nosa – należy je stosować regularnie, zgodnie z zaleceniami lekarza. Szczyt działania tych leków następuje po 7-10 dniach . Leki glikokortykosteroidowe są bezpieczne nawet w długotrwałym leczeniu, ponieważ w znikomym stopniu wchłaniają się do krwiobiegu i nie prowadza do takich objawów, jak otyłość, nadciśnienie, cukrzyca, których często obawiają się chorzy.

·        Leki antyhistaminowe – zmniejszają kichanie, łzawienie i świąd oczu i uszu. Można je stosować w postaci tabletek lub syropów.

·        Leki przeciwleuktrionowe – montelukast, który leczy również towarzyszącą pyłkowicy astmę

·        Kromony – stosowane do nosa i oczu, mają dość słabe działanie, ale jednocześnie są dobrze tolerowane. Mogą więc być przepisywane pacjentom w szczególnych sytuacjach, np. pacjentom ciężarnym

·        Donosowe leki obkurczające naczynia – nie powinny być stosowane dłużej niż 3-5 dni, ponieważ mogą doprowadzić do nasilenia zatkania nosa

·        Immunoterapia – metoda ta polega na podawaniu coraz większej dawki alergenu przez okres 3-5 lat; można je podawać w postaci tabletek podjęzykowych lub zastrzyków podskórnych. Jest to nowoczesna i coraz bardziej popularna metoda leczenia, przynosząca chorym wiele korzyści. Pozwala znacznie zmniejszyć objawy oraz zredukować ilość przyjmowanych leków, jak również zapobiec rozwojowi astmy.

 

ZAOSTRZENIA

Jeśli objawy pojawiają nagle, warto jak najszybciej przerwać kontakt z alergenem. Jeśli jest to niemożliwe, można sobie pomóc podaniem antyhistaminy, co zapobiegnie narastaniu objawów lub leku obkurczającego naczynia nosa. Bardzo ważna jest właściwa profilaktyka (unikanie alergenu) oraz diagnoza. Konieczny jest więc kontakt z lekarze w celu postawienia właściwej diagnozy. ANN  można pomylić z innymi chorobami.

 

STYL ŻYCIA

ANN jest chorobą dziedziczną, niewiele więc można zrobić, żeby zapobiec jej wystąpieniu. Mówi się o tym, że pewne znaczenie ma karmienie piersią dziecka przez co najmniej 4-6 miesięcy. Ważne jest też unikanie kontaktu z alergenem oraz dymem papierosowym, również żeby zatrzymać rozwój marszu alergicznego.

 

 

Tekst przygotowany w oparciu o portal www.mp.pl oraz Wikipedię

Udostępnij stronę znajomym