Alergie wziewne stanowią coraz częściej występujący problem zdrowotny wśród dzieci. Uczulać mogą m.in. pyłki roślin, sierść zwierząt czy pleśnie, jednak alergenem, który uczula najczęściej jest roztocze kurzu domowego.[1] Kontakt z nimi może powodować dokuczliwe objawy, a w niektórych przypadkach, na skutek tzw. marszu alergicznego, prowadzić do rozwoju astmy alergicznej. Jakie objawy wskazują na uczulenie na roztocze? Kiedy alergia jest najbardziej uciążliwa? I jak skutecznie ją leczyć?
Roztocze kurzu domowego to mikroskopijne pajęczaki, które bytują głównie w pościeli, dywanach i tapicerowanych meblach. Żywią się złuszczonym naskórkiem ludzi i zwierząt. Źródłem alergii na roztocze są białka zawarte w ich odchodach. Substancja ta jest nieszkodliwa dla osób zdrowych, ale u osób uczulonych, których układ immunologiczny reaguje nadmiernie, może powodować charakterystyczne objawy:
katar alergiczny – wodnista wydzielina z nosa, częste kichanie, uczucie zatkanego nosa;
przewlekły kaszel – często nasilający się w nocy i nad ranem;
świąd i łzawienie oczu – przypominające objawy zapalenia spojówek;
świszczący oddech i uczucie duszności – szczególnie u dzieci, u których występuje astma alergiczna;
problemy ze snem – spowodowane uciążliwym kaszlem i niedrożnym nosem.
Alergia na roztocze kurzu domowego objawia się w sposób przewlekły, ponieważ alergeny te są obecne w mieszkaniach przez cały rok. Jednak na skutek częstszego przebywania w zamkniętych, ogrzewanych pomieszczeniach, największe nasilenie objawów alergii na roztocze na ogół obserwuje się w okresie jesienno-zimowym.[2]
Alergia na roztocze może znacząco utrudniać codzienne funkcjonowanie zarówno dziecka, jak i jego rodziny. Uporczywy katar, przewlekły kaszel oraz trudności w oddychaniu mogą zakłócać sen, prowadząc do zmęczenia i rozdrażnienia. Objawy nierzadko nasilają się w nocy i nad ranem, gdy ekspozycja na roztocze (obecne w pościeli i materacach) jest największa.
Niedostateczna ilość snu może negatywnie wpływać na samopoczucie dziecka i obniżać jego koncentrację i efektywność nauki. Długotrwałe zmęczenie i rozdrażnienie mogą także niekorzystnie oddziaływać na jego relacje społeczne.
Skutki przewlekłego zmęczenia odczuwają również rodzice dzieci cierpiących na alergię. Dodatkowo częstsze wizyty u lekarza oraz konieczność stosowania leków przeciwalergicznych często wiążą się z wysokimi kosztami a konieczność regularnego, dokładnego sprzątania stanowi dla nich obciążenie czasowe.
Codzienność rodzin dzieci zmagających się z alergią na roztocze często utrudnia także problem alergii krzyżowych. Ze względu na podobieństwo białek alergenowych, u uczulonych dzieci może występować reakcja alergiczna na niektóre pokarmy. Wprowadzenie specjalistycznej diety staje się w takim wypadku kolejnym wyzwaniem, które dodatkowo wymaga reorganizacji codziennego funkcjonowania zarówno dziecka, jak i jego rodziny.
Leczenie alergii na roztocze obejmuje kilka strategii, które pomagają łagodzić objawy i poprawiają jakość życia dziecka. Fundamentalne znaczenie ma minimalizowanie ekspozycji na roztocze poprzez regularne usuwanie kurzu domowego, stosowanie pokrowców antyalergicznych na materace i poduszki, częste pranie pościeli w wysokiej temperaturze oraz korzystanie z oczyszczaczy powietrza z filtrem HEPA.[3]
W łagodzeniu objawów alergicznych pomocne są także środki doraźne, takie jak leki antyhistaminowe, glikokortykosteroidy donosowe czy leki rozszerzające oskrzela podawane w przypadku zaostrzeń.1 Choć leki te skutecznie łagodzą dolegliwości, to jednak nie eliminują przyczyny alergii, a ich odstawienie często prowadzi do nawrotu objawów. Dodatkowo wiele z tych leków może powodować poważne skutki uboczne.
Jedyną metodą leczenia przyczyn alergii jest immunoterapia swoista, polegająca na stopniowym podawaniu alergenu w kontrolowanych dawkach, co prowadzi do złagodzenia reakcji alergicznych lub całkowitego wyleczenia.
Wyróżnia się dwa główne rodzaje immunoterapii alergenowej:
Podjęzykowa immunoterapia swoista alergenowo to nieinwazyjna metoda leczenia, która nie narusza ciągłości skóry, błon śluzowych ani tkanek. Charakteryzuje się wysokim profilem bezpieczeństwa i jest dobrze tolerowana przez pacjentów. W porównaniu z klasyczną immunoterapią podskórną (SCIT) wiąże się z mniejszym ryzykiem wystąpienia poważnych ogólnoustrojowych działań niepożądanych.
Wielonarządowe oddziaływanie immunoterapii tłumaczy mechanizm wpływu szczepień alergenowych również na nieswoiste funkcje układu odpornościowego, komórki regulatorowe, komórki prezentujące alergen.[4] W tym kontekście szczególne ważne jest działanie prewencyjne immunoterapii zapobiegające rozwojowi nowych uczuleń i prewencji wystąpienia astmy oskrzelowej u chorych na alergiczny nieżyt nosa[5].
Jest to jedyna terapia, której efekty obserwuje się również po zakończeniu leczenia. Leczenie obejmuje zazwyczaj 3-5-letnie cykle immunoterapii, ale redukcję objawów alergii można zaobserwować już po kilku tygodniach stosowania.
Alergia na roztocze kurzu domowego to schorzenie, które może znacząco wpływać na zdrowie i codzienne życie dziecka. Właściwa diagnoza oraz odpowiednie leczenie pozwalają skutecznie kontrolować objawy i poprawić komfort życia małego pacjenta oraz jego rodziny. Warto skonsultować się ze specjalistą, aby dobrać optymalną metodę leczenia dostosowaną do indywidualnych potrzeb dziecka. W gabinecie alergologa nie wahaj się zadawać pytań, żeby szczegółowo poznać wszystkie dostępne opcje terapeutyczne, ich skuteczność oraz ewentualne skutki uboczne. Świadoma decyzja to klucz do zapewnienia dziecku najlepszej możliwej opieki i poprawy jego jakości życia.
Bibliografia:
[1] Aggarwal P, Senthilkumaran S. Dust Mite Allergy. 2023 Aug 8. In: StatPearls. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2024 Jan.
[2] Piekarska B, Sybilski AJ, Krzych-Fałta E, Furmańczyk K, Jaworski S, Białoszewski AZ, Stankiewicz-Choroszucha BL, Kłak A, Lipiec A, Samoliński BK. Effect of indoor air quality on the development of rhinitis in an urban population in Poland. Allergy Asthma Proc. 2018 Nov 1;39(6): e71-e77.
[3] Salina H, Farah DZ, Sakinah M, Baharudin A, House Dust Mite-Induced Allergic Rhinitis: Is Prevention an Option?, Curr Treat Options Allergy (2019) 6:338–349.
[4] Akdis CA, Akdis M. Mechanisms of allergen-specific immunotherapy and immune tolerance to allergens. World Allergy Organ J 2015; 8: 17.
[5] Varney VA, Gaga M, Frew AJ i wsp. Usefulness of immunotherapy in patients with severe summer hay fever uncontrolled by antiallergic drugs. BMJ 1991; 302: 265-69.