Tak zwany reżim emolientowy to złota zasada leczenia objawowego w atopowym zapaleniu skóry. Czy wiesz aby na pewno jak prawidłowo aplikować emolienty?, Czy wiesz ile maści "robionej" może zapisać lekarz na recepcie?

 

Reżim emolientowy jako "złota zasada" PIELĘGNACJI SKÓRY ATOPOWEj

Tak zwany reżim emolientowy to złota zasada leczenia objawowego w atopowym zapaleniu skóry. Emolienty mają głównie za zadanie poprawiać dysfunkcję płaszcza hydrolipidowego skóry, uszczelniać warstwę naskórkową i zapobiegać międzynaskórkowej utracie wody (zjawisko TEWL ang. Transepidermal Water Loss).

 

 

Na dzień dzisiejszy mamy do czynienia z najnowszą generacją emolientów, które dodatkowo zaopatrzone są w funkcje np.  przeciwzapalne lub  dostarczające lipidy do skóry. W 2018 roku powstała też nowa kategoria emolientów "Emolient PLUS". Artykuł o tej kategorii znajdziecie w ostatnim wydaniu kwartalnika "ATOPIA". (tu pobierzesz wszystkie bezpłatne wydania "ATOPII")

 

 

 

 

Podpowiedź od praktyków: czasami zamiast emolientów wskazane jest stosowanie maści "robionych" na receptę. W takich przypadkach, lekarz przepisuje receptę na maść refundowaną, która jest przygotowana w aptece. Pamiętajmy, że takie maści muszą być przechowywane w lodówce i mają 1-miesięczny termin ważności. Co do maksymalnej ilości maści wypisanej jednorazowo na recepcie, zasada jest następująca: jeżeli lekarz poda na recepcie dawkowanie (np. 300 ml tygodniowo), w takim przypadku, na jednej recepcie można maksymalnie zapisać do 10-krotności najmniejszej dawki refundowanej czyli w praktyce do 1 kg maści. Te zasady są przedmiotem wytycznych Ministerstwa Zdrowia w zakresie poprawnego wypisywania recept na preparaty recepturowe i można je znaleźć na stronach WWW  Ministerstwa.

 


Jak często smarować?

Producenci emolientów zazwyczaj zalecają smarowanie emolientem 2 razy na dzień. Jednak jak pokazuje rzeczywistość oraz jak wskazują standardy międzynarodowe, dla dziecka z atopią umiarkowaną, zużywa się średnio do 350 ml emolientu na tydzień, co przekłada się na smarowanie skóry nawet co 3 godziny. Jest to też związane z ograniczonym czasem "działania emolientów" w zakresie redukcji jednego z głównych objawów AZS  czyli suchości skóry (xerosis). Okazuje się, że po 3 godzinach od smarowania, skóra wraca do swojego pierwotnego stanu "suchości" sprzed smarowania.

Istnieją skuteczne sposoby na wydłużenie działania emolientów, chociażby poprzez stosowanie metody mokrych lub suchych opatrunków ( Wet or Dry Wraps Therapy). Więcej o metodzie Mokrych Opatrunków, dzięki której można poprawić skuteczność, długość działania emolientów oraz poradzić sobie z uporczywym swędzeniem, dowiesz się z naszego "Centrum Wiedzy o Mokrych Opatrunków", klikając w TEN LINK.

 

Wracając do emolientów. O ile, że emolienty stosować należy, wiedzą wszyscy, o tyle brakuje informacji w jaki sposób taką aplikację właściwie przeprowadzić. Okazuje się, że sposób nakładania emolientu i jego rozsmarowywania na skórze, mają bardzo istotny wpływ na skuteczność prowadzonej terapii.

 

 

 

 

Podpowiedź od praktyków: jeżeli skóra jest podrażniona, szczególnie po kąpieli i gdy chcemy osiągnąć lepszy efekt kojący i wyciszający skórę, włóżmy emolient na 2 godziny przed aplikacją, do lodówki. Aplikowanie zimnego emolientu na skórę zwiększy jego tolerancję przez dziecko oraz zminimalizuje efekt "pieczenia"

.

 

 

W jaki sposób właściwie nakładać emolient na skórę dziecka ?

 

Pierwszą podstawową zasadą jest nakładanie emolientu ruchami kolistymi, zawsze zgodnie z  ruchem wskazówek zegara "z włosem".

Kolejną zasadą jest to, że emolient nakładamy na całe ciało, a nie tylko na miejsca występowania rumienia zapalnego czy innych zmian atopowych. Miejscowo stosuje się produkty lecznicze miejscowe, natomiast emolienty, zgodnie z zasadą, że "w atopii nie ma skóry zdrowej, jest tylko skóra pozornie zdrowa w okresie remisji" - smarujemy całe ciało " od stóp do głów".

Również kolejność smarowania poszczególnych partii ciała, jest istotna. Zawsze aplikujemy emolient według następującej kolejności:

 

§       kończyny dolne

§       kończyny górne

§       tułów

§       plecy

§       kark

§       twarz

§      dłonie

§       stopy

 

Poniżej opisujemy w jaki sposób aplikować emolient na poszczególne części ciała:

 

Kończyny dolne

Nakładaj emolient na nogi, począwszy od kostki do górnej części ud, zaczynając od tyłu i kończąc z przodu.

 

Kończyny górne

Następnie po kończynach dolnych, smaruj ręce, począwszy od nadgarstków aż po pachy.

 

Tułów

Połóż swoje dłonie płasko na dolnej części brzucha, nakładaj emolient szerokimi okrężnymi ruchami, prowadząc dłonie równolegle w górę w kierunku szyi. Od wysokości szyi zejdź wzdłuż ramion, wykonując łagodne, koliste ruchy, zawsze pamiętając o zasadzie "przeciwnie do ruchu wskazówek zegara.

 

 Plecy

Posadź dziecko wygodnie. Połóż ręce w dolnej części pleców. Rozprowadzaj emolient szerokimi okrężnymi ruchami, w kierunku karku.

 

 

 

 

Kark

Nakładaj emolient okrężnymi ruchami, w razie potrzeby przesuwając się aż do uszu dziecka. Rozmasuj je opuszkami palców, nie pomijając miejsca między płatkiem ucha, a policzkiem.

 

 


Twarz

Smaruj buzię dziecka palcami, symetrycznymi ruchami. Połóż palce u góry czoła, zejdź na skronie  i

przesuń przez kości policzkowe, pod oczami do nasady nosa. Zejdź wzdłuż skrzydełek nosa,  rozprowadź emolient na policzkach i przejdź do szyi przez podbródek. W razie potrzeby nałóż  preparat opuszkami

palców na powieki, wargi i kąciki ust.

 

 

 

Dłonie

Połóż dłoń dziecka na swoich palcach i masuj ją naprzemiennie kciukami. Nałóż emolient na grzbiet dłoni od końców poszczególnych palców po nadgarstek.

 

Stopy

Naprzemiennym użyciem obu kciuków rozprowadź emolient na podeszwie  stóp i wszystkie palce, a następnie przejdź do górnej części stopy, od dołu w kierunku kostki.

 

 

 

 

 Podpowiedź od praktyków: codzienna i częsta pielęgnacja skóry malucha jest żmudna i uciążliwa. Aby sprostać zadaniu i aby dziecko tolerowało tę formę terapii, spraw aby aplikacja  emolientu była zabawą ! Możecie razem rysować na skórze słoneczka, robić plamki i kropeczki, oglądać w tym czasie ulubioną bajkę albo wprowadzić system naklejek "nagród" za dobrą zabawę. Kliknij w TEN LINK i puść dziecku jedną z naszych bajek terapeutycznych!

 

 


Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, przyłącz się do nas, zostań członkiem PTCA i bądź już zawsze na bieżąco !

Tu możesz sprawdzić jakie benefity daje członkostwo w PTCA.

Możesz też zapisać się do naszego Atopowego Newslettera

Sprawdź co się będzie działo w PTCA do końca roku 

Udostępnij stronę znajomym