Kliknij i sprawdź naszą bazę placówek przyjaznych alergikom !

Przedszkole przyjazne alergikom to jeden ze sztandarowych projektów do zrealizowania przez Polskie Towarzystwo Chorób Atopowych.

Głównym celem projektu jest poprawa komfortu życia alergików i atopików podczas pobytu w placówkach dydaktycznych w całej Polsce, jak i również edukacja kadry opiekuńczej i edukacja w zakresie chorób atopowych oraz szkolenia z zakresu opieki na dziećmi.

 

W ramach projektu PTCA wdroży system certyfikacji placówek przedszkolnych, które będą wg skali stopniowej oceniane w zakresie spełnienia podstawowych wymogów do „obsługi” podopiecznych cierpiących na choroby atopowe. PTCA w ścisłej współpracy z Radą Naukową PTCA będzie wizytować o oceniać placówki wg kryteriów przygotowania logistycznego i merytorycznego do opieki nad dzieckiem. Główne kryteria oceny będą między innymi następujące:

 

-        możliwość przygotowania posiłków na miejscu

-        możliwość przygotowania różnych diet wg wskazań

-        sprzątanie i czyszczenie preparatami spełniającymi wymogi     hipoalergiczne

-        częste wietrzenie

-        wyposażenie uniemożliwiające tworzenie się rezerwuarów kurzu i niesprzyjające rozwojowi roztoczy kurzu domowego

-        stosowanie rozwiązań antyroztoczowych

-        przygotowanie merytoryczne i techniczne kadry w zakresie podawania produktów leczniczych w razie potrzeby oraz znajomość i gotowość do      przeprowadzania podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych

-        regularne i skuteczne sprzątanie powierzchni oraz wietrzenie

-        programowe wdrożenie zajęć w Grupie ze szczególnym naciskiem na kwestie wrażliwości, empatii, tolerancji i akceptacji

-        przeszkolenie kadry w zakresie pierwszej pomocy oraz umiejętności przeprowadzenie aplikacji leku wziewem lub domięśniowo lub podanie atropiny w    formie epipenu, włączając umiejętność rozpoznania cech charakterystycznych dla anafilaksji.

 

 

W ramach projektu, przedszkola będą otrzymywać certyfikaty i różną ilość „gwiazdek” w zależności od poziomu spełnienia wymogów dla placówki przyjaznej alergikom.PTCA będzie dostarczać wizualne oznaczenia i informacje dla rodziców, umiejscowione  w miejscach widocznych w przedszkolach, informujące o pozyskanym certyfikacie i poziomie bezpieczeństwa alergika i atopika.Członkowie Stowarzyszenia PTCA w ramach członkostwa wraz z rozwojem projektu, będą mieli swobodny dostęp do opublikowanych list przedszkoli, które zostały certyfikowane w ramach Projektu „Przedszkole Przyjazne Alergikom”

 

W ramach projektu do współpracy będą również zapraszani rodzice-Członkowie PTCA, którzy będą wykonywać odpłatnie zadania zlecone głównie w aspekcie wizytacji w placówkach dydaktycznych o określania poziomu wykonania zaleceń dot. wymagań Projektu.

 

Partnerem Projektu "Przedszkole Przyjazne Alergikom", jest wydawca bezpłatnego miesięcznika 

TOP PRZEDSZKOLE

 


 

Już teraz, zainteresowane Projektem certyfikacji przedszkola zachęcamy do przystąpienia i do kontaktu z PTCA, pod adresem:

 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 


Pamiętajmy, razem możemy więcej!

Udostępnij stronę znajomym