luszczyca-zmiany-program-lekowy

DOBRE WIADOMOŚCI DLA PACJENTÓW Z ŁUSZCZYCĄ

2023-03-01

Łuszczyca. Zmiany w Programie Lekowym B.47

1 marca to bardzo dobry dzień dla pacjentów z łuszczycą. Korektom uległ Program Lekowy B.47.  Wprowadzono szereg zmian do refundowanego leczenia. Od teraz długość leczenia nie będzie ograniczana administracyjnie. Do programu włączono również młodsze grupy pacjentów. Zmian jest znacznie więcej:

  • Leki w programie lekowym: adalimumab, etanercept, infliksymab, iksekizumab, sekukinumab, ustekinumab, ryzankizumab, guselkumab, certolizumab pegol, tyldrakizumab i bimekizumab;
  • Wszystkie leki biologiczne dostępne od 10 PASI;
  • Leczenie trwa do czasu podjęcia przez lekarza prowadzącego decyzji o wyłączeniu pacjenta z programu – brak przerwy administracyjnej;
  • Nowe leki dostępne dla dzieci już od 4. roku życia;
  • Zmiany wchodzą od 1 marca na mocy Obwieszczenia Ministra Zdrowia z dnia 20 lutego 2023 r. w sprawie wykazu leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na 1 marca 2023 r.

Prof. Joanna Narbutt o zmianach

O najważniejszych zmianach w programie lekowym, w materiale wideo opowiada Pani profesor Joanna Narbutt-krajowa konsultant ds. dermatologii. Kliknij w obrazek aby obejrzeć wypowiedź Pani Profesor.

 

Narbutt zmiany program lekowy łuszczyca

Dzieje się w dermatologii

Ostanie lata przyniosły bardzo dużo pozytywnych zmian dla pacjentów dermatologicznych, a w szczególności dla pacjentów z łuszczycą oraz atopowym zapaleniem skóry. Jak wspomina w materiale Pani Profesor, jest to zasługa zarówno dermatologów jak i pacjentów ale też organizacji pacjenckich oraz decydentów-w tym przypadku Ministerstwa Zdrowia, które „pochyliło się” nad losem pacjentów dermatologicznych. 

Polskie Towarzystwo Chorób Atopowych stara się iść za ciosem. Bardzo byśmy chcieli doprowadzić do sytuacji, że również pacjenci z polipami nosa oraz ze świerzbiączką guzkową – otrzymają dostęp do nowoczesnych skutecznych terapii.

W sekcji „zobacz też”, poniżej znajdziecie artykuł o łuszczycy, a w nim interaktywną mapkę, na której znajdziecie listę placówek, które realizują Program Lekowy B.47 – leczenie pacjentów z łuszczycą plackowatą (leczenie refundowane).

Komentarze

Dodaj komentarz