Mokre opatrunki

2020-01-11

U dzieci w wieku od 6 miesięcy do 10 lat z ciężkim AZS (SCORAD ponad 50 punktów) można zastosować tzw. mokre opatrunki. Metoda ta polega na nakładaniu dwóch warstw opatrunków. Pierwszą, wilgotną warstwę stosuje się bezpośrednio na skórę posmarowaną emolientem lub proponianem flutikazonu w stężeniu 0,05% lub furoinianem mometazonu w odpowiednim rozcieńczeniu (1 : 3, 1 : 9, 1 : 19), a następnie na warstwę mokrego opatrunku zakłada się drugą, suchą warstwę opatrunku powierzchownego. Terapia trwa od 3 do 14 dni, prowadzona jest pod ścisłą kontrolą lekarską, przy zastosowaniu rozcieńczonych mGKS, najczęściej w warunkach szpitalnych, i wymaga porannego monitorowania stężenia kortyzolu, gdyż jej działaniem niepożądanym może być supresja nadnerczy.

Mokre opatrunki wywołują efekt chłodzący, przeciwzapalny i przeciwświądowy

Tworzą barierę mechaniczną przed czynnikami środowiska zewnętrznego i zabezpieczają dziecko przed drapaniem, potencjalnie zmniejszają ilość zużytych mGKS. Powodują jednak nasiloną absorpcję mGKS, zwiększone ryzyko rozwoju zakażeń bakteryjnych i atrofii skóry. Ponadto ta forma terapii wymaga szkolenia opiekunów lub pacjentów, co podnosi jej koszt.

Metoda mokrych opatrunków jest bezpieczną terapią

Metoda mokrych opatrunków jest bezpieczną terapią w ciężkich i nawrotowych przypadkach AZS, dobrze tolerowaną przez dzieci i istotnie podnoszącą ich jakość życia.

Podkreśla się spektakularnie dobry efekt terapeutyczny obserwowany już po tygodniu leczenia tą metodą, jednak w części przypadków w ciągu 4 tygodni od odstawienia terapii może dojść do znacznego pogorszenia AZS, dlatego prowadzone są badania nad proaktywnym zastosowaniem mokrych opatrunków. Wyniki badań zachęcają do stosowania tej metody, jednak do rekomendacji potrzebne są dalsze, kontrolowane, wystandaryzowane badania kliniczne.

 

Przydatne informacje

  • Przeczytaj jak prawidłowo wykonać mokry opatrunek z użyciem wyrobów medycznych Comfifast. Obejrzyj dokumentację medyczną leczenia „przed” i „po”. Sprawdź opinie rodziców czytaj o WWT.
  • Sprawdź najczęściej zadawane pytania przez rodziców i pacjentów, na temat mokrych opatrunków czytaj FAQ.
  • Artykuł – kompendium wiedzy o WWT z kwartalnika „Atopia 1 / 2018” zobacz.
  • Sprawdź prezentacje na temat mokrych opatrunków, studium przypadków, konsensusy medyczne, dokumentację do częściowej refundacji sprawdź.
  • Mokre opatrunki okiem blogera – blog „Dermatopik” czytaj blog.
  • Dowiedz się więcej o wyrobach medycznych Comfifast (elementy odzieży i bandaże w formie rękawa), stosowanych w leczeniu AZS metodami suchego i mokrego opatrunku więcej o Comfifast
  • Sprawdź gdzie możesz kupić wyroby medyczne Comfifast do leczenia atopowego zapalenia skóry (AZS) gdzie kupić?
Komentarze

Dodaj komentarz