Wegańskie kotleciki na wynos

2019-09-03

Te wegańskie kotleciki są delikatne w smaku, idealnie nadają się aby zapakować je na wynos – dla dziecka do szkoły czy dla całej rodziny na wyjazd. Ich zrobienie nie wymaga dużo czasu. Są zdrowe, a w wersji całkowicie zblendowanej i upieczonej można podać je również niemowlętom. Dodatkową zaletą jest to, że przepis można dość łatwo modyfikować – publikujemy wersję bezglutenową, bezjajeczną, ale każdy ze składników można zastąpić czymś innym. 

Składniki:

  • 1 szklanka soczewicy zielonej lub czerwonej,
  • 1 liść laurowy,
  • 1/2 dużej marchewki, startej na małych oczkach,
  • 4 małe pieczarki, drobno pokrojone,
  • 1 cukinia, starta na dużych oczkach,
  • 1/2 dużej cebuli, pokrojonej jak najdrobniej,
  • 1 ząbek czosnku, pokrojony jak najdrobniej,
  • 2 łyżki oliwy z oliwek do smażenia (lub oleju rzepakowego),
  • 1 łyżeczka majeranku,
  • 1 łyżeczka tymianku suszonego lub świeżego,
  • 2 gałązki natki pietruszki, drobno pokrojonej,
  • 6 łyżek płatków owsianych zmielonych w młynku do kawy,
  • 1 jajo-nie-jajo
    Jajo-nie-jajo nadaje się do ciast, doskonale spisuje się z panierkami do mięs czy warzyw. Jest wyśmienite również jako łącznik do klopsów. Wszystkie składniki dokładanie mieszamy, używamy jak jaja:
    2 płaskie łyżki mąki ziemniaczanej (lub z tapioki),
    1/2 łyżeczki proszku do pieczenia,
    1 i 1/2 łyżeczki oliwy z oliwek,
    4 łyżki wody,
  • Pieprz i sól do smaku.

Przygotowanie:

Czas przygotowania: 30min Ilość kotlecików: ok. 15.

  1. Soczewicę płuczemy dokładnie na sitku pod zimną, bieżącą wodą. Można ją również namoczyć, po czym ponownie starannie opłukać. Gotujemy według proporcji podanych na opakowaniu z dodatkiem liścia laurowego i soli do smaku (u nas pół łyżeczki).
  2. Po ugotowaniu odcedzamy nadmiar wody, pozostawiamy do ostygnięcia. Warzywa myjemy, obieramy (cukinii nie trzeba obierać), siekamy drobno lub zcieramy na tarce.
  3. Na średniej patelni rozgrzewamy 2 łyżki oliwy z oliwek. Podsmażamy do szklistości cebulę, dodajemy pieczarki, marchew, cukinię, czosnek, majeranek i tymianek. Smażymy do miękkości, można przykryć patelnię, żeby warzywa delikatnie się poddusiły na swojej parze.
  4. Usmażone warzywa przekładamy do sporej miski, póki są jeszcze ciepłe dodajemy do nich zmielone płatki owsiane i soczewicę. Dokładnie mieszamy. Dla młodszych albo wrażliwszych dzieci można na tym etapie zblendować całą masę (albo jej część, potem połączyć zblendowane i niezblendowane razem) na papkę. Odstawiamy do ostygnięcia. Ta masa może na nas poczekać w lodówce pod przykryciem, jeśli chcemy przygotować kotlety następnego dnia lub tuż przed podaniem.
  5. Przed smażeniem dodajemy jajo-nie-jajo zmieszane według osobnego przepisu, ale ten krok nie jest konieczny. Tu dodajemy też posiekaną drobno pietruszkę. Na tym etapie same namoknięte płatki owsiane powinny trzymać masę stabilnie na czas smażenia.

Wersja – kotleciki:

Na patelni rozgrzewamy kolejne 2 łyżki oliwy, smażymy kotleciki na średnim ogniu bez przykrycia do czasu kiedy z każdej strony będą rumiane. W zdrowszej, pieczonej wersji, rozkładamy kotleciki z masy na papierze do pieczenia, smarujemy z obu stron oliwą z oliwek i pieczemy w piekarniku, na środkowej półce, 190°C, grzanie góra-dół, około 25min. Kotleciki podajemy z puree, kaszą jaglaną, najlepiej smakują z przysmażonymi pieczarkami, lub ziołowym sosem.

Wersja – pasztet:

Masę można wykorzystać także do zrobienia pasztetu. Najlepszy wyjdzie jeśli część zblendujemy, ale około 1/5 zachowamy bez blendowania dla nadania ciekawszej tekstury. Do nadania gładkości i łatwości smarowania – można dodać do masy przed blendowaniem ćwierć kostki masła. Przy alergii na mleko polecam dodać kolejną łyżkę lub dwie oliwy. Pieczemy w piekarniku, grzanie góra dół, 190°C 35 – 45 minut.

Komentarze

Dodaj komentarz