Kampania Społeczna Masz to w nosie?

MASZ TO W NOSIE?

2023-03-22

Kampania Masz to w nosie? to ogólnopolska kampania edukacyjna poświęcona przewlekłemu zapaleniu zatok przynosowych z polipami nosa (PZZPzPN), której celem jest szerzenie wiedzy na temat tej często marginalizowanej i niesłusznie lekceważonej choroby.

wyniki badania na temat polipów nosa

Polipy nosa to ciężka choroba

Na przewlekłe zapalenie zatok przynosowych z polipami nosa choruje ok. 4 procent populacji[1], a ciężki przebieg choroby stwierdza się u ponad 17 tys. chorych.

Wbrew powszechnej opinii przewlekłe zapalenie zatok przynosowych z polipami nosa (PZZPzPN), to poważna jednostka chorobowa, która w dużym stopniu upośledza jakość życia chorujących na nią pacjentów, powodując m.in. trudności w oddychaniu, bezdech, zaburzenia snu czy utratę węchu. Sporadycznie w przebiegu PZZP z polipami nosa może dojść do rozwoju poważnych powikłań, takich jak zapalenie tkanek miękkich oczodołu, którego konsekwencją może być utrata wzroku bądź zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i tkanek mózgowia, co może zakończyć się tragicznie.

Dokuczliwe objawy

Ciągły ból głowy i uczucie napięcia oraz stale nawracający charakter choroby prowadzą do wyczerpania emocjonalnego i frustracji. Wielu pacjentów z PZZPzPN uważa, że jakość ich życia jest porównywalna lub gorsza niż życie w chorobach takich jak: choroba Parkinsona czy choroba wieńcowa serca, tym bardziej że PZZPzPN nie jest jedyną chorobą, której doświadczają. Często pacjenci z przewlekłym obustronnym PZZPzPN o ciężkim przebiegu zmagają się również z przewlekłymi zakażeniami górnych dróg oddechowych, astmą, na którą choruje ok. 50% pacjentów z PZZzPN czy atopowym zapaleniem skóry. Ostatnie odkrycia naukowe wykazały, że zarówno u podstaw PZZPzPN jak i innych chorób atopowych czy alergicznych leży przewlekłe zapalenie typu 2 i nadmiernie aktywna odpowiedź układu odpornościowego.

Leczenie

Leczenie polipów obejmuje najczęściej terapię glikokortykosteroidami miejscowymi i zabiegi chirurgiczne polegające na usunięciu polipów. Niestety leczenie chirurgiczne mimo dużej skuteczności często wiąże się z ryzykiem nawrotu choroby i potrzebą reoperacji.

Jak wskazują przeprowadzone w ramach kampanii „Masz to w nosie?” badania ponad 88% respondentów, którzy zadeklarowali, że mieli zabieg usuwania polipów uznało, że operacja ta nie przyniosła oczekiwanego i trwałego efektu.

Nawrót choroby wśród wszystkich pacjentów leczonych chirurgicznie występuje średnio już po 22 miesiącach[2] co powoduje, że pacjenci wracają pod opiekę lekarza i ponownie walczą z objawami, które w konsekwencji prowadzą do ponownego podejmowania decyzji związanej z koleją operacją chirurgiczną w tej bardzo wrażliwej strefie.

Konieczność hospitalizacji i zwolnień lekarskich związanych z leczeniem i rekonwalescencją po zabiegach chirurgicznych, jak również sama choroba znacząco ograniczają aktywność zawodową i społeczną chorych prowadząc stopniowo do depresji i ich wykluczenia z życia społecznego.

Tylko dzięki popularyzacji wiedzy na temat PZZPzPN zarówno wśród społeczeństwa jak i samych lekarzy możemy temu przeciwdziałać.

Inicjatorami kampanii są:

Patronatu kampanii udzielili:

 

Debata publiczna z udziałem V-ce Ministra Zdrowia Macieja Miłkowskiego, Prof. Macieja Kupczyka i Huberta Godziątkowskiego

 

Przewlekłe zapalenie zatok przynosowych z polipami nosa-pobierz materiały:

przewlekłe zapalenie zatok przynosowych z polipami nosa broszura

 

 

Broszura Informacyjna Polipy Nosa

 

 

Raport-PZZPZPN-jak pomóc pacjentom

 

 

RAPORT; Przewlekłe Zapalenie Zatok Przynosowych z Polipami Nosa-jak pomóc pacjentom?

 

 

Konferencja prasowa „Start Kampanii „Masz to w nosie?”

start kampanii masz to w nosie


[1] Źródło: https://www.termedia.pl/pulmonologia/Prof-Kuna-Zapalenie-zatok-przynosowych-to-jedna-z-najczestszych-i-nawracajacych-chorob,46951.html

[2] Źródło https://pta.med.pl/wp-content/uploads/2023/03/IQVIA-Epidemiological-study-CRSwNP.pdf

Komentarze

2 odpowiedzi na “MASZ TO W NOSIE?”

 1. CezarM, 13.07.2023 pisze:

  Drodzy Państwo ,
  obecnie jestem na etapie poszukiwań osób, które mają problemy z zatokami takich jak zatokowe bóle głowy, zapalenie zatok, wieczne uczucie przeziębienia, ponieważ chciałbym stworzyć grupę, aby w ich imieniu wystosować pismo do firmy Biomed SA o wznowienie produkcji szczepionki o naturalnych szczepach bakteryjnych naszego systemu immunologicznego o nazwie Polyvaccinum Submitte Mitte i Forte . Chciałbym wspomnianą szczepionkę między innymi zakupić dla osoby, która jest w mojej rodzinie i cierpi na bóle zatok. A zainteresowani mogli skorzystać z tego typu skutecznego leczenia.
  Natomiast ja jestem żywym przykładem, który przyjął tą szczepionkę w okresie wiosna – jesień i ona została powtórzona w następnym roku wiosna – jesień. I od 17 lat pozbyłem się problemu chorób zatok i ponadto od tego czasu ani razu nie musiałem przyjmować żadnego antybiotyku .
  Tak więc oczekuję od Państwa na poważny odzew. Podaję mój kontakt e-mail : poprawny_realista@op.pl

 2. Kasia, 25.01.2024 pisze:

  Mam 25 lat i właśnie leżę w szpitalu po trzeciej już operacji FESS…w ciągu trzech lat! Polipy, ciągły ból głowy, ból zębów, astma, nieżyt nosa, uczulenie na NLPZ, aspirynę… kolejna operacja i co dalej? Brak perspektywy, programu, leku… Jakakolwiek pomoc, nakierowanie we właściwą stronę na wagę złota!
  Pozdrawiam.

Dodaj komentarz