Dla zdrowia

Co musisz wiedzieć o wizycie u dermatologa na NFZ?

Konieczność odbycia wizyty u dermatologa często wywołuje ogromny stres. Pacjenci obawiają się bolesnych i nieprzyjemnych badań, krępujących pytań oraz postawionej przez lekarza diagnozy. Warto jednak pamiętać, że dolegliwości skórne często są zwiastunem poważnych chorób i nie powinno się ich lekceważyć.

Czy na wizytę u dermatologa na NFZ jest potrzebne skierowanie?

Niestety tak. W celu umówienia się na wizytę u dermatologa na NFZ należy mieć skierowanie. Takie skierowanie może być wystawione przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej z przychodni rodzinnej lub innego lekarza specjalistę. Nie ma znaczenia, czy będzie to dokument w formie papierowej, czy elektronicznej.

Ile się czeka na wizytę u dermatologa na NFZ?

Czas oczekiwania na wizytę u dermatologa na NFZ jest uzależniony od wielu czynników. Z pewnością w miastach, gdzie funkcjonuje dużo przychodni dermatologicznych, łatwiej jest znaleźć placówkę, która umówi szybko wizytę. Średni czas oczekiwania na wizytę wynosi około 1-3 miesięcy, choć są poradnie, które umawiają wizyty nawet na następny dzień. Jeśli pacjentowi zależy na wizycie u dermatologa, który cieszy się dużą popularnością wśród pacjentów, może okazać się, że na konsultację na NFZ będzie musiał poczekać nawet kilka miesięcy. Rzadko zdarza się, by na wizytę u dermatologa na NFZ trzeba było czekać ponad rok.

Kiedy należy wybrać się do dermatologa?

Dermatolog to lekarz, który specjalizuje się w leczeniu, diagnozowaniu oraz profilaktyce chorób skóry, włosów, paznokci i błon śluzowych. Zajmuje się schorzeniami takimi jak np. trądzik, choroby zakaźne skóry, łuszczyca, łupież, atopowe zapalenie skóry czy łysienie. Dodatkowo jego specjalizacja obejmuje również leczenie chorób ogólnoustrojowych, które objawiają się na skórze.  Do tego specjalisty należy zgłosić się w przypadku zaobserwowania na ciele zmian skórnych, przebarwień lub znamion. Wskazaniem do wizyty są również dolegliwości, takie jak swędzenie skóry, wypadanie włosów, przesuszenie skóry czy osłabienie kondycji włosów, skóry bądź paznokci.

Jak przygotować się do wizyty u dermatologa?

Ze względu na to, że dermatolog musi obejrzeć dokładnie wszelkie zmiany na skórze, włosach czy paznokciach pacjent powinien zgłosić się na wizytę bez makijażu oraz pomalowanych paznokci. Ponadto na wizytę najlepiej założyć luźne i komfortowe ubranie, które ułatwi pokazanie zmian lekarzowi.  

Jak wygląda wizyta u dermatologa?

Pierwsza wizyta u dermatologa zawsze trwa około kilkudziesięciu minut. Konsultacja rozpoczyna się od dokładnego wywiadu. Lekarz zadaje wtedy pacjentowi liczne pytania, które ułatwią postawienie diagnozy. Na początku dermatolog pyta, jaki jest cel wizyty oraz jakie dolegliwości zaniepokoiły pacjenta oraz kiedy się pojawiły. Lekarz z pewnością zapyta również o przebyte operacje, choroby przewlekłe, przyjmowane lekarstwa, stosowaną dietę, alergie czy występujące w rodzinie choroby. Na wizytę warto zabrać ze sobą dokumentację wcześniejszego leczenia. Każdy pacjent podczas wizyty u dermatologa na NFZ w Warszawie może zadawać pytania. Warto wcześniej przygotować ich listę, by niczego nie zapomnieć.

Drugim etapem wizyty jest badanie lekarskie. Dermatolog gołym okiem ogląda zmiany, które się pojawiły u pacjenta. Następnie przystępuje do badania dermatoskopem. Urządzenie to umożliwia dokładne obejrzenie znamion i innych niepokojących zmian. Po tym badaniu lekarz stawia diagnozę lub w razie konieczności może wystawić skierowanie na testy laboratoryjne, badania bakteriologiczne lub badania w kierunku alergii.